Golvur 1700-tal

295311

GOLVUR, 1700-tal, Johan Wasberg (1696-1774, mästare i Eskilstuna 1731), urtavlan märkt "Sic Volvitvr Aetas Johan Wasberg", höjd ca 230 cm, pendel och två lod medföljer

Lösa delar, slitage, sprickor

Klockor/Ur

Rum 15

Golvur 1700-tal

Budhistorik (13 bud)
1707535
1 900
1706785
1 800
1706601
1 700
1706784
1 700
1706601
1 600

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.