Spegel Petter Stork Kalmar

295285

SPEGEL, 1700-tal, sengustaviansk, Petter Stork (mästare Kalmar 1788-1818), lackstämplad med hallrätt 1791 samt brännmärkt I Stork, pastelerad och förgylld dekor bl a. sfinxer, höjd 88 x 47 cm

Ombronserad, renoverad samt senare glas, smärre skador

Diverse, Speglar

Rum 5

Spegel Petter Stork Kalmar

Budhistorik (23 bud)
1708524
2 600
1708170
2 400
1708523
2 400
1708170
1708521

Slutpris SEK:
2 600
251 EUR, 285 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.