Spegel sengustaviansk

295147

SPEGEL, sengustaviansk, märkt OVB (Olof Wetterberg, spegelmakare och svärdfejare i Jönköping och Kalmar 1784 - 1803/10), Kalmars hallstämpel, delvis träskuren ornamentik, delvis i gjutet pastellage, förgylld med slagmetall, faseterat glas, träskuret bronserat krön, 119 x 65 cm

Ytslitage, spegelkant med spricka

Diverse, Speglar

Rum 7

Spegel sengustaviansk

Budhistorik (27 bud)
1698651
18 500
1705676
18 000
1698651
16 500
1704938
16 000
1698651
15 500

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.