Kåge tobaksburk 1930-tal

294998

WILHELM KÅGE (1889-1960), tobaksburk, Gustavsberg 1929, flintgods, grönglaserad, förgylld dekor med motiv av blomsterslingor, ytterlock samt innerlock, signerad och daterad Kåge Gustavsberg 1930, höjd 24 cm

Locken med omfattande lagningar, krackelyr

Keramik/Porslin, Design

Monter 4

Kåge tobaksburk 1930-tal

Budhistorik (9 bud)
1705951
1 600
1706106
1 600
1705951
1704787
1696675
500

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.