Gustav Tenggren, Potatisskalaren, akvarell

294348

GUSTAF ADOLF TENGGREN (1896-1970): Trollet skalar potatis, signerad Tenggren, akvarell och tusch, 29,5 x 25 cm
Original till Hjalmar Bergmans saga "Flickan i kritstallyktan som ingick i 1923 års Bland Tomtar och troll"
Proveniens: Nils Jerring (regissör på SF)

Konst, Teckningar

Monter 32

Budhistorik (39 bud)
1707756
18 500
1707806
18 000
1707756
17 500
1707802
17 000
1707756
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 863 EUR, 2 116 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.