Spegel och konsolbord empire

294343

SPEGEL, KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft, förgylld och bronserad dekor i pastellage, silverfolierade glas, krönet med dekor av Merkurius ansikte och fabeldjur, bordet med ben i form av karyatider, skiva av grå marmor, spegelns höjd 160, bordets höjd 76, 82 x 39 cm
PROVENIENS: Borgmästaregården, Åmål

sprickor, dekorskador, lagningar, mindre list saknas, bordet omarbetat och kompletterat

Rum 2

Spegel och konsolbord empire

Budhistorik (22 bud)
1708588
20 000
1708585
19 500
1708584
19 000
1708579
18 500
1708583
18 500

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.