Glasservis Eva Englund

294269

GLASSERVIS, 21 dlr, Eva Englund, "Lina", Sandvik 1989, bestående av: 8 selterglas, 9 sherryglas, 6 vinglas, karaff, skål, vas, rosatonad glasmassa, målad dekor av blomsterslingor i vitt, gult och rosa, karaffen signerad 35/600 EE, samtliga delar med etsad Orrefors-stämpel samt målarsignatur EE/AL,

HISTORIK: Eva Englund formgav denna servis till Sandviks glasbruks 100-årsjubileum 1989. Tillverkad i 600 numrerade och signerade exemplar.

Glas, Servisglas

Monter 25

Glasservis Eva Englund

Budhistorik (4 bud)

1700090
600
1700071
550
1698079
500
1698078

Slutpris SEK:
600
58 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.