Axel Hjalmar Lindqvist oljemålning

294175

LINDQVIST, Axel Hjalmar (1843-1917): Vägskäl med damm, Skåne, enligt uppgift Lundavägens infart i Dalby, signerad A Hj Lindqvist 1884, olja på duk, ca 55x86 cm
Medföljer tidningsurklipp illustrerande vykort från 1908 som visar platsen för motivet

Krackeleringar

Ändringar/tillägg
Krackeleringar

Konst, Äldre måleri

Rum 11

Budhistorik (11 bud)
1700745
3 800
1700744
3 600
1699589
3 400
1699559
3 200
1699558

Slutpris SEK:
3 800
383 EUR, 435 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.