Kinesiska tallrikar Qianlong 1735-95

294063

TALLRIKAR, 2+1+1 st, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rose med motiv av höns och kyclong respektive strödda blommor, diameter ca 23 cm

Nagg, sprickor, två med omfattande lagningar (paret föreställande höns)

Orientaliskt, Porslin

Monter 22

Budhistorik (2 bud)

1695253
1688699

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.