Bokskåp stockholmsarbete i nygotik

293955

BOKSKÅP, stockholmsarbete i nygotik, Fredrik Rambachs krets, fanérat med mahogny, dekor delvis träskuren, rak form, rakt profilerat krön med valvbågar, front med två glasdörrar, dekorerade med spröjs och gotiska spetsbågar, inredning med fem hyllor, kortsidor med dekor av galler och rosetter, profilerad sockel och pärlstav, höjd 237, 136x43 cm
Nyckel finns på utlämningen

Skador, slitage, dekordelar saknas

Rum 1

Budhistorik (24 bud)
1698664
37 000
1695469
36 000
1698663
35 000
1695469
34 000
1698661
33 000

Slutpris SEK:
37 000
3 571 EUR, 4 055 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.