Takkrona empirestil

293921

TAKARMATUR, 1800-talets andra hälft, empirestil, 8 ljusarmar, brons samt mässing, dekor av putto, genombruten dekor i mässing, kottavslut, höjd ca 82 cm

Putto något sned, dekorelement saknas, andra böjda, slitage

Belysning, Ljuskronor

Rum 14

Takkrona empirestil

Budhistorik (19 bud)
1696590
4 600
1696618
4 400
1696590
4 200
1696613
1696590
3 800

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.