Hermanus I Koekkoek, oljemålning

293889

KOEKKOEK, Hermanus I (Holland, 1815-1882): Hamnmotiv, signerad och daterad H Koekkoek 1862, olja på duk, ca 41 x 61 cm
.
Restaurerad 2009 av Anna Bronzoni Catellani på Ateljé Catellani, Stockholm
.
Hermanus I Koekkoek tillhörde en berömd konstnärssläkt från norra Nederländerna. Han föddes i Middelburg som son till konstnären Johannes Hermanus K. Han avled i Haarlem. Familjen Koekkoek är framför allt kända för sina landskaps- och marinmålningar.

Lagningar

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Budhistorik (12 bud)
1696643
19 500
1696636
19 000
1696626
17 500
1696515
17 000
1696492
16 500

Slutpris SEK:
19 500
1 964 EUR, 2 231 USD
Utropspris SEK:
100 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.