Bordspendyl Restauration

293747

BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, 1800-talets första hälft, brännförgylld och försilvrad brons, Venus sittande på snäcka dragen av sjöhästar, höjd 47 cm
LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, jämför liknande bordspendyl sidan 355, ett snarlikt exemplar finns på Stockholms slott (HGK 9)

smärre slitage och skador, lösa delar, attrribut, pendel och nyckel saknas

Klockor/Ur

Kundcenter

Bordspendyl Restauration

Budhistorik (7 bud)
1711240
10 500
1705055
8 000
1702737
7 800
1700006
7 600
1699756
5 200

Slutpris SEK:
10 500
1 013 EUR, 1 151 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.