Bordspendyl Louis XVI

293745

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, omkring 1800, urtavlan märkt Ridel ā Paris, marmor och brännförgylld brons, i form av Venus och Amor med sin fackla samt hyssjande amorin, höjd 33 cm

urtavlan med smärre skador, marmor med smärre nagg och sprickor, bakre lucka med lagat gångjärn, nyckel och pendel finns i Utlämningen

Klockor/Ur

Monter 7

Bordspendyl Louis XVI

Budhistorik (25 bud)
1707958
12 500
1707709
12 000
1707701
11 500
1707615
11 000
1707614
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 206 EUR, 1 370 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.