Te- och kaffeservis i silver 1910-tal

293696

KAFFE- och TESERVIS, 5 dlr, silver, K Anderson, Stockholm 1918, rik dekor med rocailler, handtag i svärtat trä med konturerad dekor, bestående av: tekanna, kaffekanna, sockertång, sockerskrin, gräddkanna, kaffekannans höjd ca 26 cm sockerskrinets längd ca 16 cm, total vikt ca 2210 g (inkl. trähandtag)

Nyckel finns, smärre obetydliga bucklor samt bruksslitage, kaffekannans handtag löst

Silver

Monter 4

Budhistorik (12 bud)
1705605
8 000
1705561
7 800
1704850
7 600
1704850
7 200
1701069
7 000

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.