Kaffeservis i empirestil 1910-tal

293687

KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, empirestil, A. G. Dufva, Stockholm 1915 och1916, kaffekannan med lockknopp i form av pinjekotte, handtag i svärtat trä, sockerskål samt gräddkanna invändigt förgyllda, samtliga delar med fötter i form av tassar, höjd 9-24 cm, total vikt inkl. trähandtag ca 900 g

Kaffekannans lock med smärre buckla samt nedre delen med mindre stötmärke, obetydliga repor samt bruksslitage

Silver, Övriga silverföremål

Monter 3

Budhistorik (14 bud)
1705518
1705263
3 800
1704979
3 600
1705262
3 600
1704979
3 400

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.