Bordspendyl senempire

293493

BORDSPENDYL, parisarbete i senempire, mörkpatinerad brons, postament i gulfärgad marmor, krönt av Diana och hinden, urtavlan märkt Ledore Bronzier Hemon Hr, verket märkt HEMON A PARIS, höjd 63 cm
Claude Hémon hade sin verkstad på rue de St. Martin omkring 1810-1820. Pierre-Victor Ledure var verksam i Paris mellan 1810-40.

Slitage, smärre nagg, hinden något stukad

Ändringar/tillägg
Nyckel och pendel finns att avhämta vid Utlämningen

Klockor/Ur

Rum 7

Bordspendyl senempire

Budhistorik (9 bud)
1696324
11 500
1696255
9 400
1695866
9 200
1688455
6 800
1688153
3 600

Slutpris SEK:
11 500
1 110 EUR, 1 260 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.