Herman Norrman

293448

HERMAN NORRMAN (1864-1906): Äldre par på begravningsplats, signerad H Norrman, olja på duk, 80x109 cm
Historik: Herman Norrman vistades i New York 1887-1891, där han vid sidan av en anställning i en dekorationsverkstad, fann en mecenat vid namn Sutherland (jfr texten på gravvården). Det kan antas att det avporträtterade paret utgör mecenaten och hans hustru.

Färgbortfall

Konst, Äldre måleri

Rum 14

Herman Norrman

Budhistorik (3 bud)

1707490
5 200
1700063
1700062
950

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.