Uppläggningsfat av Titanic-typ

293403

UPPLÄGGNINGSFAT, flintgods, ca 1910-tal, troligen England, dekor i "Holland Blue Delft", märkt Brucce, ca 46x37 cm

HISTORIK: Modellen/ dekoren tillverkades av Minton 1889 och såldes genom Stonier & Co. till rederiet White Star Line. Samma modell användes bl a på Titanic som serveringsporslin till 2:a klassens passagerare.

Krackeleringar

Keramik/Porslin

Monter 2

Budhistorik (1 bud)

1705644
2015-02-24 12:28:25

2015-02-24 kl 13:33
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.