Porträttbyster 1 par brons och bleu turquin

293290

PORTRÄTTBYSTER, 1 par, Frankrike 1800-talets första hälft, föreställande François Voltaire (1694-1778) respektive Jean-Jacques Rousseau (1712-1778), brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament av bleu turquin, förgyllda mässingskedjor, höjd 19-20 cm; smärre bristningar

Diverse, Konst, Skulpturer

Monter 10

Budhistorik (7 bud)
1687512
9 400
1687628
9 200
1687512
8 200
1685231
8 000
1681905
3 800

Slutpris SEK:
9 400
907 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.