Silverbestick modell Chippendale

293145

BESTICK, 153 dlr., silver, modell Chippendale, samt snarlik, Tyskland samt Sverige 1930-tal, bestående av: 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 8 smörknivar, 12 moccaskedar, 12 kaffeskedar, såsslev, vikt exkl knivar med rostfria blad ca 4453 g

Gravyr, bruksslitage

Silver

Monter 5

Budhistorik (9 bud)
1692142
18 000
1692137
17 500
1692136
17 000
1692091
16 500
1689359
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 737 EUR, 1 973 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.