Samling handskrifter i pergament mest 1600-tal

293072

SAMLING HANDSKRIFTER I PERGAMENT (6), 1600- och 1700-tal, bl.a. signerade av bl.a. Jacob de la Gardie, (1638), Johan Barclay, bl.a. ett köpebrev som delvis rör Sollentuna och Vallentuna härader, signerat Johan Odelius (1741), samtliga ihopsatta i hörnet med snöre och ett sigill, 3 med vidhängande sigill

Samtliga vikta, fläckar, mörknade i vecken, några småskador, några trädosor utan sigill, några blekta

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 5

Budhistorik (19 bud)
1690758
1690750
1690757
1690750
1 900
1690756
1 800

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.