Jardinjär målad av Helmer Osslun

293048

HELMER OSSLUND (1866-1938), jardinjär, keramik, enligt uppgift dekorerad av Helmer Osslund på Gustavsbergs porslinsfabrik, botten inpressad stämpel Gustafsberg Opak 92 samt signerad Gustafsberg 1896, hänklar i form av huvuden, höjd inklusive hänklar 30 cm

Jämnt krackelerad

Keramik/Porslin

Monter 7

Budhistorik (6 bud)
1689718
1688343
2 800
1688341
2 600
1688340
2 400
1688049

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.