Knute Heldner oljemålning

293013

HELDNER, KNUTE (1877-1952): Kvarnen vid Waldemarsudde, Stockholm, signerad Knute Heldner, olja på pannå, a tergo med påskrift Prins Eugen Mill, ca 46x42 cm

Historik: Målaren Knute Heldner kom som fattig emigrant till USA i början på 1900-talet. Han slog sig ner i Minnesota och arbetade som gruvarbetare, stensättare, skomakare och timmerhuggare. Den knappa fritiden ägnades åt målning och teckning och så småningeom också åt konststudier vid Minneapolis School of Art. Han ansågs vara en framstående landskapsmålare och en god skildrare av det hårda arbetslivet. Han förärades flera medaljer på utställningar i Minneapolis och Chicago och staten Minnesota inköpte en målning vilken gavs till den dåvarande presidenten Warren G Harding. 1929 reste Heldner till Europa och besökte Sverige 1930 där han hade en separatutställning i Stockholm. Han återvände emellertid till USA och bodde i New Orleans till sin död.

Hörn med spikhål

Konst, Äldre måleri

Rum 14

Knute Heldner oljemålning

Budhistorik (4 bud)

1694364
1694359
1694355
1692349
550

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.