Gustaviansk spegeltrymå

292930

SPEGELTRYMÅ, gustaviansk, kvicksilverfolierat glas, dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall av pärlstav, äggstav, ymnighetshorn, acantusslingor, veteax, samt medaljong i bemålad gips föreställande kentaurer, ca 200x83,5 cm

Lagad medaljong, slitage

Speglar

Rum 17

Gustaviansk spegeltrymå

Budhistorik (6 bud)
1689601
14 000
1688595
12 000
1688594
11 500
1678399
10 000
1677854
8 000

Slutpris SEK:
14 000
1 410 EUR, 1 602 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.