Spegellampett rokoko

292887

SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets andra hälft, möjligen Niclas Meunier, med Stockholms hallstämpel, för två ljus, kröndekor i form av rocaille, ljusarmar i mässing, 70 x 52 cm

senare glas och bakstycke, dekorskador och lagningar, senare ljushållarklackar, ljusarmar ej ursprungliga, lös del till krönet medföljer

Speglar, Belysning

Kundcenter

Spegellampett rokoko

Budhistorik (8 bud)
1690066
13 000
1686595
12 500
1687887
12 500
1686595
12 000
1683083
8 600

Slutpris SEK:
13 000
1 255 EUR, 1 425 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.