Silverbägare Erik Ernander 1700-tal

292880

ERIK ERNANDER, bägare, silver, Uppsala, stämplad 1786, invändigt förgylld, svisselerad dekor, pärlstavsdekor, samt delvis genombruten fot, höjd ca 21 cm, vikt ca 437g

Gravyr med initialer, slitage, bucklor, ägarstämpel, missfärgad

Silver

Monter 4

Budhistorik (7 bud)
1688689
4 800
1688688
1682205
3 800
1678756
3 600
1678755
3 400

Slutpris SEK:
4 800
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.