Johan Gustaf Hasselström Parallellinjal

292872

PARALLELLINJAL, omkring 1800, signerad IGH (Johan Gustaf Hasselström, instrumentmakare i Stockholm, (verksam 1775-1812), mahogny samt mässing, längd ihopfälld ca 80 cm, inkl. orginalfodral samt tillbehör

HISTORIK: Arbetade bl a för Carl Von Linné

Slitage

Ändringar/tillägg
Tillbehör finns att avhämta vid Utlämningen

Nautica/Technica

Rum 3

Budhistorik (21 bud)
1680161
4 600
1688872
4 400
1680161
4 200
1686413
1680161
3 800

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.