Miniatyrbyrå senbarock

292792

MINIATYRBYRÅ, stockholmsarbete i senbarock, tvålådig, fanerad med färgad alm, beslag av mässing, bakstycket med påskrift i rödkrita F. Bonde samt WT, höjd 31,5, 42,5 x 20 cm
PROVENIENS: Sannolikt Fredrik Ulf Bonde (1774-1852), Vibyholm
sannolikt hans dotter Amalia Margareta gift med ryttmästaren greve Adam Fredrik Göran Kalling
Myrö, Närke

spår av beslag, senare lås, fanerskador och smärre kompletteringar, nyckel finns i Utlämningen

Diverse, Samlarobjekt

Monter 1

Miniatyrbyrå senbarock
Budhistorik (9 bud)
1688291
4 800
1687158
4 200
1685563
1685562
3 800
1685491
3 600

Slutpris SEK:
4 800
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.