Tallrikar 1700-tal

292768

TALLRIKAR, 4 st, 1700-tal, tenn, trestämplad Harald Fröman, Stockholm 1719, rund, fyrstämplad Petter Samuelsson Norén, Hedemora 1775, fyrstämplade sannolikt Johan (II) Philip Kruth, Norrköping 1793 (1 par), konturerade brätten, diameter 22,5-23,5 cm

slitage, repor, något buckliga, tre med löda fästen

Metall

Monter 6

Tallrikar 1700-tal

Budhistorik (19 bud)
1690872
2 400
1690424
1690871
1690424
1 900
1690870
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.