Klemmings utgåva av Vita Brynolphi 1870

292685

(BRYNOLF ALGOTSSON). Incipit vita beati Brynolphi conda' episcopi Scarn'. In regno Swecie... (Stockholm, Generalstabens litografiska anstalt, 1870).
Stor 8:o. Något nött rikt blindpressat skbd, liten spricka i inre fals, blekt rygg m. fem upphöjda bind. Bibloteks o. gallringsstämplar på eftersätsbladet o. främre pärmens insida. Namnteckning Bror Em Hildebrand på försättsbladet, Thore Virgin Qvarbfors1921 o. "Bibliotheca Qvarnforsiana" i rött på främre pärmens insida.

Jämför Collijn I, s. 113-17. Faksimiltryck i 75 exemplar av biografin över Skarabiskopen Brynolf Algotsson. Originalet är känt i två exemplar och trycktes i Lübeck av Bartholomaeus Ghotan 1492. Utgivet av Klemming som även komponerat bandet.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Rum 1

Budhistorik (7 bud)
1701448
550
1701385
500
1694677
450
1701352
450
1694677

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.