Namnteckningar av S. Ribbing och J. de la Gardie

292644

HANDSKRIFT. SEVED RIBBING OCH JACOB DE LA GARDIE. Egenhändigt signerad (av båda) invigningssedel för löjtnant Jon Persson på låneepenningar vid resa från Åbo till Salis, daterad Stockholm 2 och 27 juli 1612, ca 12,5x20 cm. Samt namnteckning av Johan Ottosson (Klöfversköld).
Ur Gösta Stenmans samlingar.

Några veck, småfläckar

Böcker/Kartor, Handskrifter

Monter 1

Budhistorik (16 bud)
1687580
1687314
1687578
1687314
1684702
1 400

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.