Parti svensk topografi o. resor i Sverige

292618

SVENSK TOPOGRAFI. (15). LLOYD, L., Svenska allmogens plägseder. Övers. G. Swederus. Stockholm 1871.
8:o. (4), (1)-264 s. 5 planscher (på gult papper, alla ). Originalomslag (främre m. marg.lagning o. namnteckning).
Senare gulbrunt hfrbd, något nött, lätt blekt guldornerad rygg. (Fr. Ljunggrens bokbinderi, Göteborg). Första svenska upplagan. Med fler svensk topografi o. resor i Sverige, 1700-1800-tal. 15 vol.

Säljs som en samling utan returrätt.

Delvis fläckade, några ej kompletta, delvis nötta band.
Säljs som en samling utan returr'tt.

Böcker/Kartor, Svensk topografi

Rum 1

Budhistorik (14 bud)
1694972
1689062
1 400
1694970
1 300
1689062
1694679
750

Slutpris SEK:
151 EUR, 172 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.