Böcker med Carl Gustaf Tessins namnteckning

292615

TESSIN. (6). (Buffon, G.-L. L.), Histoire naturelle, generale et particuliere, avec la description du cabinet du roi. VII:2. Paris (de l'Imprimerie Royale) 1753.
Small 8:o. (2), 241-524 s. 10 utvikbara graverade planscher (enstaka brunfläckar).
Något nött samtida marmorerat skinnband, guldpressad ram, kantförgyllning, något blekt rikt guldornerad rygg, marmorerade snitt. Titelblad med lagat hål. Med Carl Gustaf Tessins namnteckning på titelbladet. Med flera 1700-talsböcker (en från 1600-talet) med Tessins namnteckning och delvis bibliotekssignatur. 6 volymer.

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Rum 1

Budhistorik (8 bud)
1700836
2 400
1701510
1700836
1689880
1689880

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.