Samling porträtt 1600-tal mm

292572

PORTRÄTT, graverade, 1600-tal, ca 70 st, varierande storlekar, ca 24x15, porträtten ur verket: van Dyck, Icones principum virorum doctorum, pictorum ... Antwerpen, Gillis Hedricx, 1646 (kan vara tryckt senare), med handskriven lista (skadad), samt litograferade vyer Sverige, 1800-tal.
Ur konsthandlare Gösta Stenmans samlingar

Några limmade, smårevor och skador ytterkanterna, små- fuktfläckar

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Konst, Grafik

Monter 27

Samling porträtt 1600-tal mm

Budhistorik (14 bud)
1686422
2 400
1686385
1686327
1686380
1686327
1 900

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.