Golvspegel i empirestil

292455

SPEGEL, 1800-tal, sannolikt göteborgsarbete i empire, bronserad, delvis träskuren dekor av Medusa, psykopomper samt godronnerade kolonetter, ca 291x116 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift är spegeln från Gustav III:s opera. Har tillhört Gerda Roosval - Kallstenius och Gottfrid Kallstenius, finns att se i "Svenska hem i ord och bilder, maj 1918 årgång 6, s. 90-91.

Slitage, skador, kompletteringar, avsågat krön

Ändringar/tillägg
Skall vara sannolikt göteborgsarbete i empire

Speglar

Rum 14

Golvspegel i empirestil

Budhistorik (8 bud)
1688485
12 000
1688483
11 000
1687929
10 000
1684761
4 600
1683820
4 400

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 888 kr.