Ampel empire

292449

AMPEL, för tre ljus, empire, 1800-talets första hälft, patinerad brons, delvis förgylld, dekor av psykopomper, flammor samt kottavslut, höjd ca 80 cm
PROVENIENS: Gerda Roosval-Kallstenius och Gottfrid Kallstenius

Slitage

Belysning, Taklampor

Rum 6

Ampel empire

Budhistorik (24 bud)
1685215
8 400
1684998
8 200
1685067
8 000
1684998
7 800
1685065
7 600

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.