Terrin blåvit Kina

292367

TERRIN med lock, porslin, Kina, dekor i underglasyrblått, hänklar i form av kaninhuvuden, Qianlong (1736-1795), höjd 19, längd 37 cm

En mindre lagning på lockets inre fals, lock med mindre glasyrnagg.
Kaninhuvuden på underdelen med lagningar och retuscheringar

Orientaliskt, Porslin

Monter 26

Terrin blåvit Kina

Budhistorik (18 bud)
1685178
2 800
1685063
2 600
1685023
2 400
1684600
1684944

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.