Adamson Bordspendyl 1700-tal

292010

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis XVI, vitemaljerad urtavla med romerska samt arabiska siffror märkt Adamson a Paris, brännförgylld brons, urhus uppburet av kolonner delvis i svart marmor, sockel i vit marmor med dekor av pärlstav, höjd 36 cm

Renoverad och kompleterad, lagningar, slitage, skador, en lös fot

Ändringar/tillägg
Nyckel samt pendel finns att avhämta vid Utlämningen, Skador, en lös fot

Klockor/Ur

Monter 32

Adamson Bordspendyl 1700-tal

Budhistorik (19 bud)
1681123
6 800
1681128
6 600
1681123
6 200
1681124
6 000
1681123
5 800

Slutpris SEK:
6 800
656 EUR, 745 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.