Carl Larsson, Söderkåkar

291899

LARSSON, Carl (1853-1919): "Söderkåkar", signerad med monogram C.L. samt med påskrift "Söder. Sthlm", akvarell och blyerts på papper, 33 x 41 cm. Utförd 1885
Proveniens: Fru Elisabeth Mellin, Göteborg
Bukowski Auktioner, auktion 414, hösten 1980, katalognr 265
Gunvor och Arne Johnsons samling, Stockholm
Utställd: Carl Larsson - Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1953, katalognr 77
Litteratur: Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, del II, Stockholm 1999, katalognr 221

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Carl Larsson, Söderkåkar

Budhistorik (23 bud)
1681446
60 000
1681445
58 000
1681443
56 000
1681442
54 000
1681441
52 000

Slutpris SEK:
60 000
6 042 EUR, 6 864 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.