Ernst Josephson, St Olofs ruin i Visby

291898

JOSEPHSON, Ernst (1851-1906): "St Olofs ruin i Visby", signerad Ernst Josephson, olja på duk, 31 x 38 cm. Troligtvis utförd 1871
Proveniens: Herr Sigurd Conradson, Stockholm
Gunvor och Arne Johnsons samling, Stockholm
Utställd: Ernst Josephson - Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951, katalognr 22
Litteratur: Erik Blomberg: Ernst Josephson - hans liv, Stockholm 1951, omnämnd och avbildad sidan 89

Konst, Äldre måleri

Kundcenter

Budhistorik (9 bud)
1680697
13 500
1680695
12 500
1679526
11 000
1679004
10 500
1678073
8 400

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.