Bestick 1700-tal

291854

BESTICK, silver, 1700-tal, ostämplade, pistolskaft, bestående av: 8+1 matknivar med förgyllda blad i järn varav 8 märkta "ABBA", längd ca 23, 8 gafflar med förgyllda tenar (2) i järn, längd 18,5, 9 knivar med förgyllda blad i järn, längd ca 21 cm, 10 gafflar med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 17 cm,
medföljer kniv i pläter med förgyllt blad i järn, längd ca 21,5, gaffel i pläter med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 19 cm

Skador förekommer, skaft med fyllning, delvis kompletterade samt förgyllning sannolikt senare, en kn

Silver

Monter 32

Bestick 1700-tal

Budhistorik (10 bud)
1681089
16 500
1681016
16 000
1672609
15 500
1672609
14 000
1679365
13 500

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.