skålar och fat Kina famille rose

291779

FAT, 5 st., SKÅLAR, 8+2+1 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i famille rose, diameter ca 10,5 resp 9,5-10,5 cm
Proveniens: Inköpta i Kina på 1960-talet.

Obetydligt slitage och nagg, delvis med exportsigill

Orientaliskt, Porslin

Monter 21

Budhistorik (86 bud)
1683778
38 000
1683775
37 000
1683765
36 000
1683758
35 000
1683749
34 000

Slutpris SEK:
38 000
3 827 EUR, 4 347 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.