Urna Kina

291724

URNA, porslin, Kina, sent 1800-tal, dekor av påfågel i underglasyrblått mot celadongrön botten, höjd ca 27,5 cm, ej tillhörande lock medföljer
Proveniens: Inköpt i Kina på 1960-talet.

Mindre mynningsnagg och botten med stjärnspricka.

Orientaliskt, Porslin

Monter 22

Urna Kina

Budhistorik (7 bud)
1682783
600
1682134
550
1682782
500
1682134
450
1677904

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.