Om S. Klara i Stockholm från 1727

291718

NORDBERG, J. A. S. Clarae minne eller berättelse om det gamla S. Clarae kloster... (J. H. Werner) 1727.

4:o. (330x210 mm.). (8), (1)-200 s. Titelblad i rött o. svart (2 lagade marginalrevor, bruntonat). 4 graverade planscher (alla, 1 med fuktfläckar i yttre marginal).
Senare (tidigt 1900-tal) brunt skbd, något blekt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, fläck i nedre del, rött titelfält. Oskuret ex. Ca 10 blad fuktfläckade i yttre marginal. Sid. 47-48 med bristning i inre marginal. Namnteckning Axel Enndahl och tillskrift på det medbundna gamla främre omslaget, samma namnteckning på försättsbladet.

J. A. Nordberg (1677-1744), var på 1720-talet kyrkoherde vid Klara och Olofs församlingar i Stockholm. Tidigare Karl XII:s kaplan och fältpräst, följde konungen ända till Poltava, där han hamnade i rysk fångenskap, utväxlad 1715. Kanske mest känd för sitt stora arbete om Karl XII från 1740.

Några blad fuktfläckade i yttre marginal, titelblad bruntonat i. m. 2 lagade marginalrevor, 1 textblad m. bristning i inre marginal.

Böcker/Kartor, Svensk topografi, Stockholmiana

Monter 20

Budhistorik (3 bud)

1681910
1681360
1669038
850

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.