Tommy TC Carlsson oljemålning

291616

CARLSSON, Tommy "TC" (född 1958): "Den svarta", signerad och daterad a tergo Tommy Carlsson 2014, olja på duk, 90x90 cm
Historik: målare och grafiker, född 1958 bosatt i Långasjö, Småland och Stockholm. Hans specialområde är oljemåleri med utpräglad trompe l`oeileffekt, utfört i skiktmåleri med schumringsteknik. Motiven har förvandlats till objekt, t ex. dörrar, färgglada luftballonger, slitna fotbollar, elskåp, brevlådor med ytor av trä, gummi, metall, läder och glas m.m. med fullständig 3D effekt, alltid avbildade i naturligt format med symbolisk innebörd. Sedan 1981 har Tommy deltagit i över 130 utställningar i Sverige, Danmark, Tyskland och USA.

Kundcenter

Tommy TC Carlsson oljemålning

Budhistorik (27 bud)
1685325
37 000
1685317
36 000
1685306
35 000
1685316
34 000
1685306
33 000

Slutpris SEK:
37 000
3 726 EUR, 4 233 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.