Klassisk handledning i gruvmätning

291515

BERGSVETENSKAP. (HORNEMAN, L.). (2). Försök til handledning uti svenska markscheideriet. + Atlas. Stockholm (J. A. Carlbohm) 1802.
4:o., atlas tvär folio. (8), (1)-126, (2) s. 1 inklistr. grav. tab., 22 grav. plr (alla, pl. 16 numrerad 13-16). Text ouppskuren. Välbevarade bruna senare(1900-tal) hfrbd, blanka ryggar. Delvis något fläckade i nedre marginal. 2 vol.

Markscheider var en gruvmätare, åtminstone vid Sala silverbergslag och Stora Kopparbergslagen en statlig tjänsteman lydande under bergmästaren.

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Monter 16

Budhistorik (8 bud)
1695486
650
1683645
600
1695485
550
1683645
500
1695484
450

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.