Bestick Georg Jensen

291442

JOHAN ROHDE, bestick, 57 dlr, sterlingsilver, Georg Jensen & Wendel/AS, Köpenhamn, modell Konge, bestående av: 6 matknivar, 6 bordsknivar, 2 matgafflar, 4 mindre gafflar (16,5 cm), 4 matskedar, bordssked, 6 buljongskedar, 6 smörknivar, 5 smörgåsgafflar (14 cm), 4 smörgåsknivar (17 cm), 5 kaffeskedar, 2 skaldjursbestick, såsslev, bakelsegaffel, sked (15,5 cm), 3 uppläggningsbestick, vikt exkl. knivar med stålblad ca 1480 g

Bestick med horn med skador, slitage

Silver

Monter 13

Bestick Georg Jensen

Budhistorik (11 bud)
1677916
14 000
1677915
13 500
1677914
13 000
1677912
12 500
1677911
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 351 EUR, 1 534 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.