Ljusstakar 1 par i pläter

291431

LJUSSTAKAR, 1 par, pläter, 1800-talets första hälft, möjligen England, bär otydliga stämplar på sockel, i form av kolonner med joniska kapitäl, dekor av bl a palmetter, kvadratisk sockel, höjd ca 28,5 cm

Delvis bortputsad pläter

Ändringar/tillägg
pläter istället för nysilver

Belysning, Metall

Monter 14

Ljusstakar 1 par i pläter

Budhistorik (6 bud)
1677619
1 400
1677585
1 300
1669887
1668976
1666859

Slutpris SEK:
1 400
135 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.