Daktyliotek 1800-talets andra hälft

291378

DAKTYLIOTEK, 1800-talets andra hälft, Grand Tour souvenir, bestående av en samling om 80 st gipsavgjutningar av antika gemmer med mytologiska och historiska motiv, alla i högrelief (gemma exscalpta); smärre nagg
PROVENIENS: Inköpta under resa till Rom 1862 av landshövding Fredrik Otto Silfverstolpe (1795-1882) och Louise Silfverstolpe, f. Peterson, vidare i arv inom familjen

Diverse

Monter 32

Budhistorik (8 bud)
1681686
2 800
1681781
2 600
1681686
2 400
1681579
1681579

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.